San Jose, Kaliforniya — Çarşamba, 21 Mart


Tanıdık çevre

Sri Guru ve Lütfu (Sri Guru and His Grace) adlı kitabın İkinci Bölümünde, Srila Guru Maharaj dikshanın yani spiritüel inisiasyonun anlamını açıklıyor:

Diksha aşkın bilginin öğretmen tarafından öğrenciye aktarıldığı yöntemdir.... Diksha vasıtasıyla, önceki yükümlülükler ortadan kalkar ve kişi aşkın Lord ile bağlantılı olarak yeni yaşamın ışığını elde eder. [O] bizlere mutlak merkezle asil bir bağlantının verildiği yöntemdir ve aynı zamanda, önceki bağlayıcı şeylerin hepsi sona erer. O, yaşamın manevi bilgi getiren içsel uyanışıdır....

İçsel uyanışla, dışsal bağlar yok olur, rahatınızı sağlamak için yapmış olduğunuz bütün dışsal düzenlemeler eve ulaştığınız zaman nasıl bir anda sona ererse, işte öyle, çünkü yuvada her türlü rahata kavuşursunuz. Yabancı bir ülkedeyken, otellerin konfor sağlamasını bekleriz, ama eve varınca otelin konforu bir yana atılır; artık onlara gerek duymayız.

Bazen bir çocuğu evden kaçırırlar. O çocuk, daha sonra doğduğu yeri ziyaret ederken bir otele yerleşebilir, ama eğer aniden baba evini bulursa ve yuvaya dönerse.... otele gerek kalmaz. Aynı bunun gibi, ruhun içsel uyanışıyla eve, Tanrı'ya döndüğümüz zaman, huzur dolu yuvamızı Krishna'nın yanında bulacağız. O halde, gerçek yuvamızla bağlantı kurmak ve dışsal bağlantılarımızdan kurtulmak diksha olarak bilinir.

Manevi dünyadaki gerçek yuvamız hakkında çok az bilgiye sahip olduğumuz için, bu maddesel dünyadaki geçici konaklamanın sözde rahatlıkları peşindeyizdir. Oysa bu dünyaya da aşina değiliz, çünkü aslında burası saf jiva-ruh için yabancı bir çevredir. Manevi dünyadaki gerçek yuvamıza dönünce, kendimizi, tanıdık, dost bir çevrede bulacağız.

Sripad Avadhut Maharaj beni her yıl Rusya'ya davet eder ve pek çok şehirde benim için konuşma turları düzenler. Yuvanın rahatlığı blogunu yazdıktan sonra, Rus okurlarımdan birinden (iMonk bloglarım Rusça'ya da çevriliyor) bir mektup aldım, mektupta bana, kendi şehirlerini ziyaret ederken, yuvanın rahatlığı ve tanıdık çevresi hakkında nasıl örnek verdiğimi hatırlatıyordu.

Bu turlarda birkaç günde bir, bir şehirden diğerine seyahat ederim ve genellikle adanmışlardan birinin dairesinde kalırım. Bir konuşma sırasında, bu maddesel dünyanın bizim gerçek yuvamız olmadığına dikkat çekerken, geçici konaklamamız ne kadar hoş olursa olsun, yuvamızdaki yakınlığa ve rahatlığa galip gelemeyeceğini açıkladım. Örneğin, evde duş alırken, güzel bir duş için, sıcak ve soğuk su musluklarını ne ölçüde ayarlamamız gerektiğini biliriz, ama seyahat ederken, deneme yapmamız gerekir: "Of! Çok sıcak! Bırrr! Çok soğuk! Oh! Hala çok soğuk... Aaah... işte şimdi tamam!"

Yuvanın Rahatlığı (Home Comfort) adlı kitapta, Srila Sridhar Maharaj şöyle der:

"Yuvam... tatlı yuvam." Eğer, o ülkenin tanıtımcılarının: Lord'un aracılarının lütfuyla bir parça katılmamıza izin verilirse, içimizde bu türlü bir duyguya şahit olacağız. O doğru toprağa götürüleceğiz ve gerçek yuvamızla ilgili somut ve tanıdık bir anlayış kazanacağız. Bu şekilde o tarafa doğru ilerleyeceğiz.

Krishna ve Onun aracıları (gurular) bizi sevgiyle aramaktalar; Onlar bizi yuvamıza geri götüren yolu göstermeye geliyorlar. Ve tıpkı o korkmuş, kaçırılmış çocuk gibi sonunda aşkın dünyadaki kendi doğru konumumuza dönünce, kendimizi — yuvanın bütün rahatlıklarıyla birlikte — tanıdık, dost bir çevrede bulacağız.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/07/march3.html
Düzen: iMonk — 21 Mart, 2007.