San Jose, Kaliforniya — Çarşamba, 14 Mart


Sevgi bağlantısı

Daha genç okurlarımdan birinden, Yuvanın rahatlığı blogumda kullandığım Srila Sridhar Maharaj'ın bu sözlerini sorgulayan bir eposta aldım:

Yuva nedir? Bizim iyiliğimizi isteyen kişiler arasında olduğumuzu anladığımız yerdir. Eğer biz kendi çıkarımızı düşünmüyorsak, orada bize sahip çıkacak çok sayıda kişi vardır...

"Bizim kendi çıkarımıza aldırış etmeyişimiz nasıl oluyor da başka birinin bize sahip çıkması ile sonuçlanıyor? Bağlantı nedir?" okuyucu bilmek istemiş.

Bağlantı, o samimi yuva ortamında bizim iyiliğimizi isteyenlerin ve koruyucularımızın (her zaman aşikar olmayan) aşkı ve sevgisidir.

Bir çocuk gelecekteki sağlığına (çıkarına) aldırmaz, ona kalsa, sadece sevdiği tatlıyı, sağlıksız besinleri yer: şekerler, çikolatalar, dondurma, pastalar...

Ama o kendi çıkarına aldırış etmese bile, annesi ile babası ve koruyucuları aldırırlar, bu nedenle brokoli ve karnabahar gibi sağlıklı, besleyici yiyecekleri yemesine özen gösterirler ("Öf, anne!") öyle ki o aldırış etsin etmesin, büyüdüğünde sağlıklı bir genç adam olur.

Çocuk anne ve babasının zalim olduklarını düşünebilir — "Yemekte tatlı vermek yerine, neden beni bütün bu korkunç sebzeleri yemeye zorluyorlar?" — ama eninde sonunda görecektir: eğer anne ve babamın sevgi dolu disiplini olmasaydı, (yediğim şekerler yüzünden çürük içinde dişlerle!) zayıf, hastalıklı bir çocuk olarak büyüyecektim.

Çocuk her zaman anne ve babasının sevgisini bu bağlantı içerisinde görmez: sevdiği şeyleri yemesine izin vermeyerek ona kötü davrandıklarını düşünür. Benzer şekilde, yeni başlayan adanmışlar olarak, merak edebiliriz, "Neden Srila Gurudeva bizden dört düzenleyici ilkeyi uygulamamızı istiyor?" Dört düzenleyici ilke blogumda yazdığım gibi:

Bizlerin yasa dışı seksten, bağımlılık yapan maddelerden, et yemekten ve kumardan kaçınmamızın istenmesinin nedeni, Srila Gurudeva'nın eğlenmemizi istememesi değil, bu dört şeyin [sağlıklı] spiritüel yaşamımız için zararlı olmasındandır.

O halde, "Yuva bizim iyiliğimizi isteyen kişilerin arasında olduğumuzu anladığımız yerdir. Biz kendi çıkarımıza aldırmasak da, sevgi nedeniyle, yuvamızda bize sahip çıkacak olan, (spiritüel açıdan) sağlıklı olmamızı gözetecek olan bizim iyiliğimizi isteyen çok fazla kişi vardır."

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/07/march2.html
Düzen: iMonk — 14 Mart, 2007.