Hindistan, Siliguri — 15 Nisan, Perşembe


Srila Acharyadev'i daha yakından tanıyoruz

Her sabah, mangala aratilerden sonra, Srila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj'ın odalarının bulunduğu Centenary binasının merdivenlerinden çıkıyoruz ve darshanını almak için uzun oturma odası/salonda toplanıyoruz.

Srila Guru Maharaj ve Srila Gurudeva adanmışlarla buluşmak ve onları selamlamak için kendi verandalarında nasıl sabah darshanı verdilerse, Srila Acharyadev de, bu geleneği sürdürerek, bizlere onunla iletişim kurmamız için ve onu daha iyi tanımamız için benzer bir fırsat veriyor.

Pek çoğumuz Srila Acharya Maharaj hakkında çok az şey biliyoruz. Bildiğimiz şey şu ki, onun Sri Chaitanya Saraswat Math'ımızın ve dünya çapındaki Misyonun bir sonraki acharyası olması Srila Gurudev'nın arzusuydu, dolayısıyla onunla bu kapasite dahlinde bir ilişki istiyoruz. Ancak sadece saygı ve onurlandırmadan ibaret bir ilişkiden daha ileri bir ilişki istiyoruz; Srila Gurudeva ile aramızda bulunan aynı sevgi bağlantısını onunla oluşturmak istiyoruz.

Ve Srila Acharya Maharaj'ı bir süredir tanıyanlarımız, özellikle de onu Navadwip Math'ımızın yöneticisi ve sorumlusu kapasitesiyle bilenlerimiz için bu tanışıklık, onunla ilgili algılamamızı değiştirmemizde: onu yeni rolünde, misyonumuzun acharyası rolünde görmeye başlamamızda bizi biraz zorlayacak.

Ama çok da zor olmamalı. Srila Acharya Maharaj'ın hoşunuza gideceği kesin olan yönlerinden biri (neşeli tabiatı ve doğal mizah anlayışı yanısıra) içten gelen tevazuudur. O konuşmalarında her zaman herkese kıdemlı ruhani kız ve erkek kardeşlerinin yardımları olmadan misyonu yönetemeyeceğini, yeterli niteliğe sahip olmadığını ve herhangi bir hata yaptığında özellikle de biz sannyasilerin kendisini düzeltmemiz ve kusurlu olduğunda azarlamamız gerektiğini söylüyor ama Kelikadambanana Devi Dasi'nin geçen gün bana anımsattığı gibi, o Srila Gurudeva'nın kutsamalarını ve ilahi desteğini aldığı için, bizim Srila Acharya Maharaj'a yardım ettiğimizi (ya da bizim yardımımıza ihtiyacı olduğunu) sanmamız, Sri Chaitanya Saraswat Math'ın giriş kapısının üzerinde tasvir edilen boyamada, çobanların Govardhan Tepesini havada tutması için Krishna'ya küçük sopalarıyla yardım ettiklerini sanmalarına benziyor!

Yakında, tıpkı Srila Guru Maharaj'ın ayrılışından sonra Srila Gurudeva'nın yaptığı gibi, Srila Acharyadev tüm adanmışlarımıza kendisini tanıtmak için, kendisinden önceki acharyayı tanıdığımız, sevdiğimiz ve hizmet ettiğimiz gibi (ve onun arzusu doğrultusunda) onu tanımamıza, sevmemize ve hizmet etmemize fırsat vermek için bir dizi dünya turuna çıkacak...

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Hindistan, Siliguri — 18 Nisan, Pazar

Siliguri'ye

Dün Srila Acharya Maharaj Navadwip'deki Math'ımızdan yaklaşık yirmi iki kişiyi Siliguri'deki Math'ımıza götürdü. Erken bir kahvaltıdan sonra, hep birlikte Navadwip'den Burdwan'a iki saat süren bir yolculuk yapmak için Tata Sumo (SUV) ve otobüse doluştuk ve orada Siliguri'deki New Jalpaiguri istasyonuna giden 10:30 trenine bindik.

Siliguri daha da kuzeyde, Himalaya dağlarının eteklerinde, Nepal, Bangladeş ve Çin sınırına yakın. Aslında tren yolculuğunun sekiz saat sürmesi gerekiyor, ama kuşkusuz burası Hindistan olduğu için, tren uçsuz bucaksız arazide bir kaç kere program dışı rötar yapmak zorunda kaldı ki bu da Siliguri'ye iki saat geç varmak anlamına geldi. Grubumuz için yeterli genişlikte taksiler bulmak belli bir zaman aldı, dolayısıyla Math'a saat onu biraz geçe, yola çıktıktan yaklaşık on beş saat sonra vardık...

Bu sabah dersten sonra, Srila Acharya Maharaj'ın fotoğrafı, guru paramparamızı güncellemek için, öğreti zincirimizdeki yaşayan en son acharyayı göstermek için, bu tapınağın altarına yerleştirildi.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Hindistan, Siliguri — 21 Nisan, Çarşamba

Dost canlısı kent

Siliguri'deki Math'ımızda son dört gündür, Srila Acharya Maharaj sabahları İngilizce ders, akşamları ise Bengali ders veriyor. Akşam konuşmaları, coşkulu kirtanlara katılmak ve Srila Acharyadev'i dinlemek için küçük nat mandire doluşan yerel izleyicilerle tıklım tıklım dolu oluyor.

Bu mini turlarda Srila Acharyadev'le seyahat edenlerimizin edindiği deneyim (kendisi önümüzdeki haftalar içinde Midnapur, Bamunpar, Hapaniya ve belki Jagannath Puri'ye bile gitmeyi planlıyor) heyecan verici idi. Srila Acharyadev herkese ilham veriyor. Aslında, Batı Bengal Math'larımıza düzenlenen bu ziyaretlerin amacının yöredeki adanmışlara "enerji vermek" olduğunu söylüyor.

Buranın insanları çok fazla dost canlısı — ve cömert. Srila Acharyadev adanmışları hergün yerel markette bhoga toplamaya göndermek istedi, ama adanmışlar iki gün içinde, günde sadece bir saat dolaşarak, dört günlük kalış süremizde yiyebileceğimizden çok daha fazla taze ürün topladılar.

Öğle yemeğinden sonra, 15:30 gece trenine yetişmek için üç taksi ile New Jalpaiguri istasyonuna gidiyoruz. Yarın sabah 3:30 da Navadwip Dham istasyonuna varmış olmamız gerekiyor...

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/10/april3.html
Düzen: iMonk — 21 Nisan, 2010.