Hindistan, Navadwip — 1 Nisan, Perşembe


Ayak uydururken...

Hala Srila Gurudeva'nın bizleri terk ettiği fikrine alışamadık... (Evet, biliyoruz Srila Gurudeva bizi asla terk etmez ama hep birlikte yaşamakta olduğumuz şok durumunda, kim doğru dürüst düşünebilir ki?)

Srila Gurudeva samadhiye girdikten sonra ve yağmur başlamadan az önce, alanın üzerine oluklu demir ve bambudan oluşan geçici bir korunak yapıldı. Her gün bu korunak geliştiriliyor, ama ilk sabah, Sri Chaitanya Saraswat Math'da artık yeni bir mandir olduğunu unutup, Shiva mandir ve Sri Govinda kundadaki ilk iki mangala aratiden sonra, alışkın olduğumuz üzere, Srila Guru Maharaj'ın samadhi mandiri önünde üçüncü arati için toplanıyoruz ve Sripad Niskinchan Maharaj'ın Srila Gurudeva'ya yeni bhajan yerinde gerçekleştirdiği ilk arati için, yüzümüz geçici kulübeye bakacak şekilde sola dönüyoruz.

İkinci sabah olduğunda, barınağa doğaçlama bir kapı ve küçük bir veranda eklenmişti, dolayısıyla yeni mandirin biraz daha farkındayız, ancak yine de, esas aratiden sonra, tapınak ve mandirleri turlamaya başlamak için Srila Guru Maharaj'ın samadhi mandiri önünde toplandığımız zaman, bazılarımız, alışkanlık nedeniyle, Srila Guru Maharaj'ın mandiri çevresinde yürümeye başlayacakken aniden hatırlayıp yeni mandire yöneliyor...

(Toprak oturduktan sonra) Srila Gurudeva'yı gerektiği gibi barındıracak ve onu onurlandıracak uygun bir samadhi mandir yapılabilmesi için belli bir zaman gerekiyor, ama geçici mandire Kutsal Lütufları'nın büyük bir resmi yerleştirildiği için, renkli perdelerle kaplamalar duvarlarını aydınlattığı için ve çatıdan ve verandadan çiçekli süslemeler ve kadife çiçekleri sarktığı için, sonunda Srila Gurudeva'nın "burada yaşadığı, yoğun bhajan ile uğraştığı ve derin bir meditasyon halinde bulunduğu" fikrine alışıyoruz.

Ancak şimdi, budalaca sorularımız ve incir çekirdeğini doldurmayan şikayet ve taleplerimizle onu rahatsız etmek için eskiden olduğu gibi verandasına çıkamıyoruz. Eğer Srila Gurudeva'nın öğüdünü ve rehberliğini istiyorsak, artık biz de içe bakmalıyız...

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Hindistan, Navadwip — 3 Nisan, Cumartesi

Manevi teselli

Burada Sri Navadwip dham, Sri Chaitanya Saraswat Math'da, adanmışlar son bir haftadır başları önlerinde, Srila Gurudeva'nın ani ayrılışını, sabah ve akşam derslerinde konuşarak ve bir anlam vermeye çalışarak üstesinden gelmek için çaba sarfediyorlar.

Srila Gurudeva'nın ayrılışından on gün sonra, önümüzdeki Salı günü, burada Kutsal Lütufları, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın oyunlarının ve yüceliklerinin anısına Büyük bir Ayrılış Festivali kutlayacağız.

Srila Gurudev için yapılan bu anma festivalleri ve konuşmalar şu anda bizler için çok yararlı ve bir tür katarsis yaratmaktan uzak, çünkü Kutsal Lütufları'nın oyunlarını hatırlayarak elde ettiğimiz rahatlama, duygusal ve psikolojik olmaktan çok manevi bir rahatlama.

Bhagavad Gita — Güzel Tanrı'nın Gizli Hazinesi'nde Srila Guru Maharaj dört önemli ayet olan catuh-sloki ile ilgili olağanüstü bir açıklama getirir. Bu ayetlerin sonuncusunda, 10:11,

tesam evanukampartham / aham ajnana-jam tamah
nasayamy atma-bhavastho / jnana-dipena bhasvata

Srila Guru Maharaj şu alternatif açıklamayı yapar:

"Benden ayrı olmanın ıstırabından doğan kahredici karanlıkta, saf sevgi dolu bağlılıklarıyla, acı içinde kıvranan o kulların aşkına yenik düşerek, ayrılık acılarının karanlığını yok edip kalplerini varlığımla aydınlatırım."

Daha sonra, — tıpkı Srila Krishna-dasa Kaviraj Goswami'nin Srimad Bhagavatam'da 10:82:44 Krishna'nın Gopilere söylediklerinden içsel anlam çıkarması gibi — Srila Guru Maharaj bizleri daha da derinlere götürerek şunları söyler:

Dolayısıyla, burada, Sri Gita'da Tanrı şöyle diyor, "Tesam evanukampartham — o saf adanmışların aşklarına yenik düşüp, onların ayrılık acılarına katlanamadığım zaman, onları hoşnut etmek için hemen koşup gelirim ve özel bir ışıkla, onlara özel bir bilinç ilham ederim, 'İşte döndüm size — haydi görün Beni.' Bana en çok ihtiyaç duyduklarında güçlü bir ışıltıyla (jnana-dipena) onlara kendi varlığımı gösteririm ve onların ayrılık acılarını dindiririm."

Ve Krishna, "Ben guruyum; size Kendimi Srila Gurudeva aracılığıyla gösteririm" (acaryam mam vijaniyam), dediğine göre Srila Gurudeva'dan ayrı olmanın acısını çekerken, buradaki derslerde ve bunun gibi anma festivallerinde, manevi kardeşlerimizle onun yüceliklerini hatırlarken ve oyunlarını konuşurken, Kutsal Lütuflarının da aynı şekilde "ona çok fazla ihtiyaç duyduğumuz anda... kalplerimizi varlığıyla aydınlatmak için" geldiğini düşünebiliriz.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Hindistan, Navadwip — 6 Nisan, Salı

Ayrılış festivali

Sri Chaitanya Saraswat Math dopdolu. Dünyanın dört bir yanından — ABD, Kanada, Meksika, Venezuela, Rusya, Ukrayna, İngiltere, İtalya, Türkiye, Güney Afrika, Mauritius, Singapur, Avustralya — gelen adanmışlar Srila Gurudeva'ya, Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'a saygılarını sunmak amacıyla özel Ayrılış Festivaline gelmiş bulunuyorlar...

Adanmışların çoğu Gaura Purnima festivali için zaten buradaydılar, Hindistan'dan ayrılan çoklu-giriş turist vizesi sahipleri ise en az iki ay boyunca ülkeye dönüş yapılamaz şeklindeki son çıkan kural nedeniyle bazıları bürokratik sıkıntılarla karşılaştılar.

Düzenli olarak yapılan beş sabah aratisinden sonra, esas program saat 9:00 da yeni Sevaite-Başkan-Acharya'mız, Srila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj'ın önderlik ettiği kirtan ile başlıyor. Kendileri, kıdemli sannyasilerle, konuklarla ve ziyaret amacıyla gelen saygın şahsiyetlerle birlikte öğle sonrasına kadar Srila Gurudeva'ya övgülerini dile getiriyorlar ve ardından Srila Gurudeva'ya özel arati ve puja sunuluyor...

Puja ve aratiden sonra Srila Gurudev'ın şerefine harikulade bir prasadam ziyafeti dağıtılıyor. Yüzlerce adanmışın ve konuğun pay aldığı pek çok yiyecekten bazıları: kaymak, patates ve iki çeşit subji, pilav, dhal, domates chutney, çeşitli iştah açıcılar, pushpana pilav, sütlaç, misti-doy, gulabjamin ve daha adını bilemediğim başka tatlılar — hatta kap içinde dondurma!

Srila Acharya Maharaj'ın heybetli tarzına yakışacak şekilde, ziyarete gelmiş olan bütün brahmanalara, sannyasilere ve brahmacharilere bağış, şemsiye ve Srila Gurudeva'nın Benedictine Tree of Divine Aspiration adlı kitabının Bengali kopyası veriliyor — ve herkes tam anlamıyla hoşnut olarak ve mutlu bir şekilde ayrılıyor.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/10/april1.html
Düzen: iMonk — 6 Nisan, 2010.