Hindistan, Navadwip — 27 Mart, Cumartesi


Srila Gurudeva samadhiye giriyor

Srila Gurudeva Kalküta'da, bu sabah erken saatlerde, brahma-muhurta sırasında, dört buçuk sularında, bizleri terk etti...

Şok yaşayan adanmışlar sabahın ilerleyen saatlerine kadar maha-mantra söylemek için toplanıyorlar ve o saatlerde Srila Gurudeva'nın bedeni Srila Guru Maharaj'ın samadhi mandirinin yanıbaşına defnedilmek üzere Sri Navadwip dham'a naklediliyor.

Ben daha önce böyle bir törene — gurunun samadhiye yerleştirilmesine — şahit olmadım ve bir parça huzursuzum, ancak birbirini izleyen işlemler şaşılacak kadar kısa, sade ve güzel.

Öğleden sonra Srila Gurudeva yeni kazılmış olan istirahat yerine bir sedye üzerinde indiriliyor ve ardından kare şeklindeki çukurun merkezinde bulunan bir asana üzerine, yüzü nat mandire bakacak şekilde, lotus pozisyonunda oturtuluyor.

Ve aniden Srila Gurudeva'nın Srila Rupa Goswami'ye ait samadhi mandir hakkında yapmış olduğu yorumlar yeni bir anlam ve önem kazanıyor:

Srila Gurudeva'nın kısa bir süre önce yaptığı açıklamaya göre, Srila Rupa Goswami burada, samadhide gömülü değildir, aksine meditatif bir ruh hali içinde, samadhi halinde burada yaşamaktadır. Srila Rupa Goswami'nin samadhi mandiri bir azizin türbesi ya da mezarı değildir; aksine, Srila Rupa Goswami yoğun bhajan ile meşguldür, derin meditasyona yoğunlaşmıştır ve içerde yaşamaktadır.

Kutsal Lütufları meditasyonuna başlamaya hazırlanırken dik duran asil başıyla, düz sırtıyla ve kucağında kavuşturduğu elleriyle öylesine huzurlu görünüyor ki.

Srila Gurudeva, sayısız çiçek kolye aldıktan sonra, safran rengi bir kumaşla sarmalanıyor, kutsal bedeninin etrafına tuz yerleştiriliyor ve bu saygın Vaishnava azize son kez bir hizmet yapmak için can atan adanmışların ve köylülerin yüzlerce eliyle çukur dolduruluyor.

Gün ışığı solarken, yağmur yağmaya başlıyor...

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Hindistan, Navadwip — 31 Mart, Çarşamba

Yangın denemesi

[Sri Guru ve Lütfu'nun Beşinci Bölümünden alınan bu parçada, Srila Sridhar Maharaj bizlere şimdi içinde bulunduğumuz çıkmaz durumla ilgili uygun tavsiyede bulunuyor.]

Öğrenci: Manevi öğretmenin kaybından sonra, öğrenciler misyonu nasıl devam ettirmelidirler?

Srila Sridhar Maharaj: Vicdanınızı ihmal etmemeniz gerekir. Aksi halde davanıza inancınız olmaz. Huzursuzluklar olabilir ancak, bütün anlaşmazlıklara rağmen, Mahaprabhu hakkında vaaz vermeyi bırakmamalıyız. Huzursuzluklar mutlaka olacaktır ve onlara katlanmalıyız. Yine de samimiyetimizi korumalıyız; zorlukla doğru şekilde yüzleşmeliyiz. Zorluk bize doğru yönde gitmeyi öğretmek üzere geldi.

Atmaniksepa, öz-analiz başlamıştır. Deneniyoruz. Manevi öğretmenimizden elde ettiklerimizi hangi yoldan elde ettik? Doğru bir şekilde mi yoksa sadece göstermelik olarak mı?

Kendimizi arındırma zamanı geldi, gerçek öğrenciler miyiz, gerçek müritler miyiz, yoksa dış görünüşte veya günah çıkarırken mi onun öğrencileriyiz, bunları sınama zamanı geldi. Gerçek öğrencinin pozisyonu nedir? Eğer bir toplum içinde yaşıyorsak inancımızın derinliği nedir? Hangi tavır içinde onun öğretilerini benimsedik? Íçimizde ne kadar derine kök saldı? Dayanma gücümüzü sınamak için bir yangın çıktı. Kabullenişimiz gerçek mi? Yoksa taklit mi, sahte mi? Bu yangın onu ispatlayacaktır.

Dolayısıyla, sadhananın yani uygulamanın gerçek alanı budur. Bütün bu zorluklar uygulamamız ve ilerlememiz için gereklidir. Aksi halde gelişmenin ne olduğunu bilemeyiz ve ikiyüzlü oluruz, başkalarına da bu saf olmayan şeyi veririz. Bu nedenle kendimizi arındırmamız için bir sürü huzursuzluğun ortaya çıkması gereklidir.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/10/march4.html
Düzen: iMonk — 31 Mart, 2010.