ABD, Kaliforniya — 26 Şubat, Cuma


Siddhanti Maharaj

Eski dostumuzun, Sripad Bhakti Premik Siddhanti Maharaj'ın, kanserle uzun ve zorlu bir savaştan sonra, bu ayın başında bizleri terk ettiğini duymak hepimizi hüzünlendirdi...

Rusya, Moskova ve St. Petersburg'daki vaaz turlarında, Hindistan'daki hac ziyaretlerinde ve elbette, Soquel'de bulunan Seva Ashram'da yaşarken birlikte epey uzun zaman geçirdik.

Benim ne kadar münzevi olabildiğimi bilenler, Siddhanti Maharaj benimle gerçek anlamda oda paylaştığını iddia edebilecek adanmışlardan biridir dediğim zaman bana hak vereceklerdir :)  O iyi bir oda arkadaşıydı. Govardhan'da oda paylaşırken her zaman son derece düşünceliydi. Gece odaya girecek olsa ve ben de çoktan uyumuş olsam, ışığı yakmazdı. Karanlıkta el yordamıyla dolaşmasını duyar, "Işığı yakabilirsin Maharaj, beni rahatsız etmez," derdim ama o ışık yakmadan etrafı yoklamaya devam ederdi.

Sabahları genelde benden önce kalkardı (sabah 3.00 de!) ve paylaştığımız yatak odasının içinde bulunan banyoda sabah temizliğini yapmak için kovayı doldururken, (çoğumuzun yaptığı gibi) suyun bir metre yukarıdaki musluktan boş kovaya gürültülü bir şekilde akmasına izin vermek yerine su sessizce aksın ve beni uyandırmasın diye, kovayı musluk ağzına kadar kaldırırdı.

Bloglarımı okumaktan hoşlanırdı ve (neredeyse geçen yılın tamamında olduğu gibi :)  bir süre hiç birşey yazmamışsam, beni gördüğü zaman "Ne zaman yeni birşeyler yazacaksın?"diyerek durmadan başımın etini yerdi.

Neyse ki, onu Soquel'de son gördüğümde, uzun uzun hoşça sohbet ettik (ve dostluğunu ve beraberliğini ne kadar takdir ettiğimi ifade ederek onu mahçup ettim :)

Dolayısıyla onu özleyeceğim. O iyi bir dosttu. Yine de, Srila Gurudeva'nın onunla ilgili şu sözlerini hatırladığım zaman, geleceğinin ne kadar uğurlu ve kutsanmış olduğunu anlıyorum, "Eğer öğrencilerim [Siddhanti Maharaj'ın] ayak tozunu alıp başlarına koyarlarsa, hızlı gelişme kaydedeceklerdir."

Ve bir başka eski dostun, Sripad Bhakti Sampat Madhusudan Maharaj'ın ayrılışında da yazdığım gibi: ölümü beklendiği halde, hüzün duyduk, ancak onun Srila Gurudeva'ya ve misyonumuza olan bağlılığı ve kendini adayışı bizim ilham kaynağımız oldu.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  İlk 10  |  Yeni  |  En Son Blog  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/10/february4.html
Düzen: iMonk — 26 Şubat, 2010.