Soquel, Kaliforniya — Pazartesi, 31 Ocak


Madhusudan Maharaj

Dün akşam, Pazar yemeğinden az önce, İngiltere'den gelen acı haberle, Sripad Bhakti Sampat Madhusudan Maharaj'ın Londra saatiyle bu sabahın erken saatlerinde aramızdan ayrılmış olduğunu öğrendik.

Ben Madhusudan Maharaj'la ilk kez (o henüz Mukunda Prabhu iken) Ocak 2003 yılının başlarında karşılaştım. O sırada, Sripad Bhakti Sudhir Goswami Maharaj'ın epostası doğrultusunda, Srila Gurudeva ile konuşmak ve kendimi misyona nasıl daha fazla adayabileceğimi görmek için Hindistan'da bulunuyordum.

O yüzünde yumuşak tebessümü ve harikulade (İngilizlere has) espri anlayışı ile herkesin dostuydu, dolayısıyla kısa zamanda iyi arkadaş olduk. Ben o yılın Gaura Purnima döneminde kutsal sannyas mertebesine dahil olunca, Mukunda Prabhu bana çok fazla cesaret vermiş ve bir gün kendisinin de sannyas almayı arzu ettiğini ifade etmişti.

İnisiasyon aldıktan sonra, Sibirya'ya gitmeden önce, Govardhan, Dasbisa'daki Srila Sridhar Swami Seva Ashram'da aynı odayı paylaştık ve ben Güney Afrika, Türkiye ve İngiltere'ye gittikten sonra, Ağustos ayında Saint Petersburg'daki Vaishnava Festivalinde on dört gün boyunca Srila Gurudeva ile Rusya'da kaldık.

Geçen sene Navadwip'de, Gaura Purnima festivali sırasında, Srila Gurudeva Mukunda Prabhu'ya sannyas inisiasyonu vermeyi kabul etti. Mukunda Prabhu kendisini tam anlamıyla Srila Gurudeva'ya ve Misyonuna adama arzusunu gerçekleştirdiği için çok mutluydu. Ben onun Srila Gurudeva'dan kutsal sannyas mantrayı ve Bhakti Sampat Madhusudan Maharaj adını aldığı törene katılmış olmaktan onur duymuştum.

Üç gün sonra Navadwip'den ayrıldım ve Madhusudan Maharaj'a Londra'ya döndükten kısa bir süre sonra kanser tanısı konulduğunu ve yaşamak için az bir zamanının kaldığını duyunca şok geçirdim. Aramızdan ayrılması beklendiği halde, üzüldük, ama onun kendisini misyona adayışı ve kalpten gelen bağlılığı bize ilham verdi.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/05/january4.html
Düzen: iMonk — 31 Ocak, 2005.