Soquel, Kaliforniya — Cuma, 7 Şubat


Son ana kadar hizmet

"Ben Kumbakarna gibi ölmek istiyorum!"

Srila Gurudeva dikkatimizi çekmek için sık sık böyle bir tokat atar. Bizler "otomatik pilota" bağlanmışken, manzarayı seyre dalmışken birden — şırak!

Eh, doğruyu söylemek gerekirse, şimdi dikkatimizi toplamış bulunuyoruz.

Kumbakarna o kötü adam değil miydi? (Her seferinde altı ay süren) uzun uykusuyla ve olağanüstü gücüyle ünlenmiş o korkunç dev değil miydi? Ve Ravana'nın erkek kardeşi değil miydi?

Ravana'nın kim olduğunu biliyorsunuz, öyle değil mi? Ravana bütün zamanların en çok korkulan, en kötü ve en kudretli iblisiydi: Eğer Lord Vishnu müdahale etmemiş olsaydı, Yama'ya kafa tutup Ölüm Tanrı'sını ve onun cehennemdeki kır saçlı kadit ordusunu kırıp geçirecek olan oydu. Yarı tanrıların karıları onun sadece adını duysalar düşük yaparlardı. Yaa, işte o Ravana.

Bizler şaşkına dönüyoruz. Srila Gurudeva şu açıklamayı yapıyor:

Lord Rama sürgüne gittikten ve on başlı Ravana Sita'yı kaçırdıktan sonra, Rama ve müttefikleri Sita'yı kurtarmak üzere yola çıkarlar. Son savaştaki destansı karşılaşmalarından önce, Lord Rama, küçük bir çatışmada Ravana'yı yener, Ravana ise, son yenilgisini bertaraf etmek için, Rama ile savaşmada kendisine yardımcı olsun diye, uyumakta olan dev biraderi Kumbakarna'yı uyandırır.

Kumbakarna dört katlı bina boyunda korkunç bir düşmandır, Rama'nın maymun ordusunu kırıp geçirmiş olsa bile Lord Rama ile boy ölçüşecek durumda değildir. Rama astrasını — nükleer bomba kadar güçlü olan okunu — onun kalbine doğrultunca Kumbakarna işinin bittiğini fark eder.

Yaşamak için sayılı dakikaları olduğunu bildiğinden etrafına bakınır, bir yanda Ravana'nın ordusunu diğer yanda ise Rama'nın ordusunu görür, silah kalbine saplanıp yere düşecek gibi olunca, devasa bedeni öldükten sonra bile Rama'nın cengaverlerinden yüzlercesini ezebilsin diye, Rama'nın tarafına devrilir.

"Ben de öyle olmak istiyorum," diyor Srila Gurudeva, "Ölünceye kadar, hatta öldükten sonra bile hizmet etmek istiyorum..."

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/05/february1.html
Düzen: iMonk — 7 Şubat, 2005.