San Jose, Kaliforniya — Cuma, 21 Ocak


San Jose Ashram

Srila Gurudeva'nın, doktorlarından ikisini görmek için: endokrinologu Dr. Cherlin'e diyabetini danışmak ve ameliyat sonrası check up amacıyla Dr. Gutman'ı görmek için, San Jose yakınlarındaki Los Gatos'a gitmesi gerekiyor.

Doktorları ziyaret ettikten sonra, yemek yemek üzere arabayla San Jose'de eski 17. Sokak tapınağına gidiyoruz. 13. Sokak'taki tapınağı elimizden kaçırdıktan sonra, 17. Sokaktaki bu evi kiralamayı başarabildik ve on yılı aşkın bir süredir burası hem tapınak olarak hem de Bayanlar Ashramı olarak işlevini sürdürdü.

Ev sahipleri evi satmak isteyince, mülkü boşaltmamız gerekti. Srimati Kum Kum Devi Dasi yeni Bayanlar Ashramı için St. James Sokağında bir ev aldığı halde, Srila Gurudeva tarihî değerinden ötürü 17. Sokaktaki evi satın almak için çaba sarfetmemizi istedi.

Bir süre bunu yapmamız imkansızmış gibi göründü, çünkü istenen fiyat çok yüksekti ama Braja Mohini Devi Dasi ve Jayanta Prabhu'nun büyük ölçüdeki çabaları sayesinde, bu tarihî yeri (geçen yıl Radhastami'de) tekrar elde edebildik.

Srila Gurudeva Braja Mohini Devi Dasi ve Jayanta Prabhu'dan çok hoşnuttur: "İmkânsız olduğunu sandığımız şeyi sizler gerçekleştirmiş bulunuyorsunuz," diyor, onaylayarak.

Bu ziyaret, Kaliforniya turu boyunca Srila Gurudeva'nın bu mülkü ilk ziyaret edişi, bu nedenle evi dolaşıyor, dikkatle inceliyor ve yeni boya ile ilgili, dışarıdaki büyük bahçeyle ilgili ve içerideki bütün odalara bakarak onlarla ilgili yorum yapıyor.

Öğle yemeğinden sonra, Srila Gurudeva bir süre odasında dinleniyor, daha sonra dağ yolundan arabayla Soquel'deki Seva Ashram'a gidiyoruz.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/05/january3.html
Düzen: iMonk — 21 Ocak, 2005.