Navadwip, Hindistan — 17 Mart, Perşembe


Navadwip Dham parikrama

Sri Chaitanya Saraswat Math'ın her yıl yapılan dört günlük Navadwip dham parikramasının üçüncü günü. Bir uzun gün daha (Nrisimha Palli'ye kadar olan yolun tamamını yürüyoruz.)

Parikrama grubumuzda Hindistan'dan ve dış ülkelerden binlerce hacı var. Kaç bin adanmış olduğunu tahmin etmeye bile çalışmayacağım, ama size bir parça fikir vermek için: Ganj Nehri üzerindeki uzun, dış bükey Gauranga Setu köprüsünün en yüksek noktasına ulaştığım zaman köprünün tamamının dolu olduğunu ve hacıların her iki yönde trafik şeritlerini ve yaya yollarını işgal ettiklerini görüyorum (hiçbir araç geçemiyor).

Şu ana kadar, Srila Acharya Maharaj parikramaya üç gün boyunca öncülük etti — o bir dinamo! Parikramaları geçmiş yıllara göre çok daha erken bitiriyoruz çünkü Srila Acharya Maharaj öyle çok enerjiye sahip ki zaman zaman kendimizi bir tapınaktan diğerine koşarken buluyoruz!

Öğleden sonra Math'a döndüğümüzde hepimizin ayakları yara bere içinde ve yorgunuz. Bir gün kaldı...

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Navadwip, Hindistan — 18 Mart, Cuma

Parikrama iksiri

Sripad Tyagi Maharaj tarafından bugün yayınlanan yeni Sri Gaudiya Darshan'da (Sri Gaura Purnima Özel Baskısı) Srila Gurudeva'nın bu şiir/şarkısı var: Sri Navadwip Dham Parikramay Ahvan — "Sri Navadwip Dham Parikrama'da Bir Yakarış."

Sekiz beyitlik şiir şu satırla başlayıp bitiyor,

bhramite habe na ara — e-chhara bhuvana

Bu değersiz dünyada daha fazla dolaşmak zorunda değilsin.

ve bu son dörtlük,

dhama-parikrama ka're     sanga habe chira-tare
ananta janama dha're brahmanda-bhramana,
dure yabe bhava-roga     khandibe sakala bhoga
bhuloke-goloka-labha — dake gaura-jana

[Sri Gaurangadev'in adanmışları şöyle sesleniyor], "Sri Gaurangadev'in ilahi mekanının çevresinde yürümekle, sınırsız doğumlar boyu bu evreni baştan başa dolaşmanız tamamen son bulacak, maddesel varoluş hastalığı yok edilecek, dünyasal acılarınızın tümü yerle bir olacak ve burada Dünya gezegeninde (Bhu-loka) iken, Goloka'yı (Lord'un mekanının ilahi ortamını) deneyimleyeceksiniz."

işte dört günlük acılı Navadwip Dham parikramayı tamamlayan yorgun hacıların ihtiyaç duydukları canlandırıcı iksir!

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Navadwip, Hindistan — 19 Mart, Cumartesi

Gaura Purnima

Bu Altın Dolunay gününde (Gaura Purnima), Hindistan'dan ve dünyanın dört bir yanından adanmışlar, Sri Navadwip Dham, Sri Chaitanya Saraswat Math'ımızda Altın Lord, Sri Gauranga'nın ilahi zuhurunu kutluyorlar.

Srila Acharya Maharaj sabah programından sonra pek çok adanmışa birinci ya da ikinci inisiasyon veriyor ve aynı zamanda bilimadamı brahmacharimiz Sushen Krishna Prabhu'ya (PhD), Bhakti Niskama Santa Maharaj adını bahşederek, sannyas mantra veriyor.

Ben adın ne anlama geldiğini sorduğum zaman, Sri Chaitanya Charitamrita'dan bu beyitin (2:19:149) ilk satırına işaret ediliyor:

krsna-bhakta — niskama, ataeva 'santa'

Krishna'nın adanmış kulunun, adanmış hizmet (bhakti) dışında hiçbir arzusu (niskama) olmadığından, her zaman huzurludur (santa).

Akşam, ay yükselmeden hemen önce, Srila Acharya Maharaj, geleneksel olarak Gaura Purnima'da zikredilen Sri Chaitanya Charitamrita'nın otuz altı beyitlik (1:13:89-124) şarkısına şu beyitle başlayarak (canlı bir şekilde) öncülük ediyor,

caudda-sata sata-sake masa ye phalguna
paurnamasira sandhya-kale haile subha-ksana

Böylece Saka Era 1407 yılında, (M.S.1486), Phalguna (Mart-Nisan) ayında, dolunay akşamı, iyiliklerle dolu arzulanan an geldi...

ve akşam aratisinden ve coşku dolu bir kirtandan sonra nefis bir ekadasi ziyafeti ile orucumuzu açıyoruz.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/11/march3.html
Düzen: iMonk — 19 Mart, 2011.