Karakas, Venezuela — Cuma, 30 Aralık


Venezuela'ya dönüş

Bugün Sripad Janardan Maharaj ve ben, Purujit Prabhu ve Amita-Shakti Devi Dasi'nin daveti üzerine, Parama Karuna Sri Sri Nitai Gaurachandra tapınağında devoteelerin yanında on sekiz gün geçirmek üzere, Venezuela'ya, Karakas'a uçuyoruz.

Güney Amerika'da son bulunuşum, bundan yaklaşık on dört ay önce, Kutsal Lütufları 21. Dünya Turu sırasında o ülkenin devoteelerini kutsadığında, Srila Gurudev'in refakatçileri ile seyahat ettiğim zamandı. O dönemde Karakas'ta sadece on gün kaldık, bu nedenle devoteelerle yeniden buluşmaya ve onlarla daha fazla vakit geçirmeye can atıyorum.

Venezuela Kaliforniya'dan dört saat ilerde, dolayısıyla bu bizim için yirmi saatlik bir gün. Soquel'deki Seva Ashram'ı sabah saat beşte, hava henüz karanlık iken terk ediyoruz ve on saat boyunca San Francisco'dan Houston, Texas'a uçuyoruz, ve hava karardıktan sonra saat 10:45 de Karakas'a inmek için, Meksika körfezinden ve Karayip Denizi üzerinden geçip bir kıtadan diğerine uçuyoruz.

Hava limanında Purujit Prabhu, Antyarjami Prabhu, Gaurachandra Prabhu, Nimai Chandra Prabhu ve pek çok devotee tarafından (çiçek kolyelerle ve kirtanla!) karşılanıyoruz. Sonra tapınağa kadar arabayla yirmi dakika süren bir yolculuk yapıyoruz. Orada bize, geceyi geçirmek üzere odaya çekilmeden önce prasadam veriliyor. Tekrar burada olmak ne iyi!

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Karakas, Venezuela — Cumartesi, 31 Aralık

Yeni Yıl arifesi

Venezuela'da eski yıl büyük şamatayla gidiyor! Bütün bir öğle sonrası ve akşam kestane fişekleri patlıyor ve bazı patlamalar öylesine büyük ki araba alarmlarını harekete geçiriyor! Geceyarısı olduğunda patlamalar kulakları sağır ediyor ve gece gökyüzünü havai fişekler aydınlatıyor.

Güney Afrika'daki çocukluğumdan bu yana, bu kadar fazla sayıda kestane fişeğinin patlatıldığını duymuş değilim. Orada, havai fişeklerin en sonunda yasaklanmasından önce, Kasım ayı boyunca (ailemiz Katolik olduğu halde) Guy Fawkes Gününü kutlardık, Hindular da Diwali'yi kutlarlardı.

Görünen o ki, Venezuela hükumeti de havai fişeklere yasak koymaya çalışmış çünkü tatil mevsiminde, Noel ve Yeni Yıl kutlamaları için dışarıdan alınan bellibaşlı ucuz piroteknik satışları tavana vurduğunda kazalar yaygınlaşıyor.

Salı gününe ait Yahoo raporuna göre, "Havai fişekler Venezuela'nın başkenti Karakas'ın kentsel yerleşim bölgesinde Noel gecesi kırk üç yangına neden oldu."

Ama o dışarıda. İçeride, Sri Chaitanya Sridhar Govinda Seva Ashram'ın göreli sessizliğinde, Sripad Janardan Maharaj ve ben Srila Gurudeva'nın buradaki Venezuela'daki misyonunun yüceliklerinden söz ediyoruz...

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/05/december4.html
Düzen: iMonk — 31 Aralık, 2005.