Kalküta, Hindistan — Çarşamba, 16 Mart


Eskiden olduğumuz gibi

Yaklaşık otuz saat boyunca — San Francisco'dan, Taipei'ye, Bangkok'a — uçtuktan sonra Janardan Maharaj ve ben Kalküta havalimanına iniyoruz ve Mahananda Prabhu ile (Mauritius'dan) Narayan Maharaj tarafından karşılanıyoruz.

Dum Dum Park'daki Math'a giderken, Mahananda Prabhu bize Srila Gurudeva'nın bu sabah Londra'dan salimen döndüğünü söylüyor. Altı aydan biraz fazla bir süre önce, Srila Gurudeva 21. Dünya Turuna başlamak üzere Kalküta'dan ayrıldıktan sadece bir kaç saat sonra, ben San Francisco'ya uçmuştum; bugün ise turunun sonunda Kutsal Lütuflarının buraya dönmesinden sadece birkaç saat sonra Kalküta'ya geliyorum...

Math'da, saygılarımızı sunmak için merdivenlerden Srila Gurudeva'nın kaldığı bölüme çıkıyoruz. Srila Gurudeva bu son hafta yapmak zorunda kaldığı yolculuklara rağmen iyi görünüyor.

Srila Gurudeva'yı Kalküta'daki verandasının alışılmış dekorunda — masasının gerisinde otururken, Ranajit Prabhu, Gopal Prabhu, Jamuna Devi Dasi ve Goswami Maharaj tarafından hizmet sunulurken — görünce fantastik bir rüyadan henüz uyanmışım gibi ani ve gerçeküstü bir kanıya vardım...

Acaba hepimiz gerçekten de altı aylığına Kaliforniya'ya gittik mi, yoksa kendimden geçip birkaç dakikalığına uykuya mı daldım?

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Navadwip, Batı Bengal, Hindistan — Pazar, 20 Mart

Navadwip'e dönüş

Bu sabah kahvaltıdan sonra, 7:30 da, Srila Gurudeva'nın peşi sıra, iki taksi içinde Navadwip'e gidiyoruz. Srila Gurudeva'nın en son Navadwip'de bulunuşundan bu yana bir yıl geçti ve bu yılın Gaura Purnima festivaline gelen adanmışlardan çoğu dış ülkelerde altı ay kaldıktan sonra Çarşamba günü Hindistan'a dönen Srila Gurudeva'yı henüz görmediler.

Yol koşullarına bağlı olarak, bazen dört saatten fazla sürebilen yolculuk, şaşılacak derecede hızlı: iki saatten biraz fazla sürdü. Bunun nedeni yolun büyük bir kısmının yeniden kaplanmasına bağlı, Srila Gurudeva "Tıpkı Amerikan yolları gibi," diyor :)

Herkes bu kadar uzun bir süre sonra Srila Gurudeva'yı görmekten çok mutlu ve guru puja ile nat mandirde kısa bir darshandan sonra, Srila Gurudeva yerine çekiliyor.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Navadwip, Batı Bengal, Hindistan — Pazartesi, 21 Mart

Navadwip parikrama başlıyor

Bugün Gaura-ekadasi: Sri Navadwip Dham parikramasının (tavaf) başlama günü. Srila Gurudeva kirtana öncülük etmek ve parikramayı başlatmak için sabahın erken saatinde, mangala arati sırasında, Srila Guru Maharaj'ın samadhi mandirine iniyor.

Srila Gurudev'in Navadwip'e hafta sonuna doğru geleceğini düşünmüştük, oysa o her yıl yaptığı gibi, parikramaya Math'ın ana kapısına kadar öncülük etmek amacıyla bu sabah burada olmak için, dün yani adhivas festivali günü gelme konusunda israr etti.

Srila Gurudeva Londra'dan hafta başında yaptığı uçak yolculuğu ve dün Kalküta'dan Navadwip'e yaptığı araba yolculuğu nedeniyle hâlâ bir parça yorgun ve zayıf olsa da, güçlü vazife duygusu sorumluluklarını azaltmasına izin vermiyor ve dolayısıyla — kolumu destek için sıkıca kavrayarak — Srila Guru Maharaj'ın samadhi mandiri ve Sri Sri Guru Gauranga Gandharva Govindasundarjiu'nun tapınağı çevresindeki parikramada binlerce hacıya yavaş tempoda önderlik yapıyor...

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/05/march3.html
Düzen: iMonk — 21 Mart, 2005.