Navadwip, Batı Bengal, Hindistan — Cuma, 25 Mart


Altın ay

Binlerce hacının Navadwip'e gelmesine neden olan gün bugün: Altın Dolunay (Gaura Purnima) günü. Binlerce Bengalli köylü ve yüzlerce Batılı, Sri Krishna Chaitanya Mahaprabhu'nun 520. kutsal zuhur yıldönümünü kutlamak için buraya, Sri Chaitanya Saraswat Math'a hac yolculuğu yaptılar.

Mangala aratilerden sonra, neredeyse bütün sannyasiler ve brahmachariler ve hacıların pek çoğu Math'ın avlusundaki bir ağacın altında yerli bir berbere saçlarını traş ettirdiler.

Kuyruklar uzun ve berberler hızlı: şak! şuk! ay! "Sonraki lütfen!"

Buklelerimizden (ve sahte gururumuzdan!) sıyrılınca, erken sabah güneşinde parlayan soluk renkli kafalarla acele acele duş almaya gidiyoruz.

Bir kadının diğerine, "bugün erkeklerden hiçbirini tanıyamıyorum!" dediğini duyduğumdan, gerçekten de, ne denir... değişik göründüğümüz halde manzara görülmeye değer, bir sürü güzelce traş edilmiş kafa.

Çoğu kez başıma gelmiştir, ne zaman kafamı (ve özellikle de karışık sakalımı!) traş etsem birçok adanmış yanıma yanaşır ve ne kadar genç göründüğümü söyleyerek hayretlerini ifade eder.

"Yirmi yaş genç gösteriyorsunuz," ifadesi genel nakarattır. Evet, diye düşünüyorum, ve bu bedenden sıyrılmış gerçek beni — ruhu — görebilseydik (ascarya-vat pasyati kascid enam) işte o zaman ne kadar şaşırırdık bir tasavvur edin!

Sri Chaitanya Charitamrita'da (Adi Lila, 13:89&ndas;124) yer alan ve Tanrı'nın görünüşünün ihtişamını öven otuz altı dörtlüğün geleneksel zikrine öncülük yapmak için, öğleden sonra saat beşte, ayın doğuşundan yarım saat önce, Srila Gurudeva nat mandire geliyor.

Bu sabah erken saatlerde yüzün üzerinde adanmışı inisiye eden Srila Gurudeva şaşılacak kadar neşeli bir ruh hâli içinde ve otuz altı dörtlüğü net ve güçlü bir sesle bir kez daha zikrediyor.

Ve Srila Gurudeva, Güzel Altın Tanrı, Gauranga Sundar'ımızın zuhurunu kutlayan bu dörtlükleri zikrederken, altın renkli dolunay Ganj Nehri kıyısındaki Sri Chaitanya Saraswat Math üzerinde bütün ihtişamıyla yükseliyor...

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Navadwip, Batı Bengal, Hindistan — Cumartesi, 26 Mart

İkinci yıldönümü

Bugün Sri Jagannath Misra'nın Anandotsavası: Mahaprabhu'nun görünmesinin kutlandığı Gaura Purnima'dan sonraki ziyafet günü. Aynı zamanda da Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda-dev Goswami Maharaj'dan, burada, Navadwip Dham, Sri Chaitanya Saraswat Math'da sannyas mantram aldığım günün ikinci yıldönümü.

İki yıl, örneğin, Yüce Brahma'nın bir günü (8,600,000,000 yıl) ile kıyaslandığında, uzun bir zaman değil, oysa bir sannyasi yaşamı sürme özlemi içinde olan için — Ah!

Yol o kadar uzun ki — ABD den Hindistan'a, Rusya'ya, Ukrayna'ya ve Sibirya'ya, İngiltere'ye, Türkiye'ye, Güney Afrika'ya, Venezuela'ya ve Maksika'ya olan seyahatlerimden söz etmiyorum. İşin o tarafı kolay: beni asıl öldüren: "yaşamak için öl" kısmı!

Biliyorum ki, bu maddesel boyutun duyusal zevkine "uyanık" kaldığım sürece (yasyam jagrati bhutani), aşkın boyutun vecdi karşısında "uykuda" olacağım (ya nisa sarva-bhutanam); biliyorum ki gerçekliğin aşkın boyutunda "yaşamak" için (tasyam jagarti samyami) "ölmek" zorundayım yani bilincimi bu dünyasal yanılgı boyutundan çekmek zorundayım (sa nisa pasyato muneh).

Ama, Srila Guru Maharaj'ın dediği gibi: "Teslimiyet lafla olmaz." Teorik bilgi yeterli değildir; eğer ilerlemek istiyorsam o zaman bu Krishna bilinçli felsefeyi yaşamıma uygun şekilde uyarlamam gerekir. Evet, bu zor birşey, ama eğer "yaşamak için ölmek" konusunda devamlı olarak çaba göstermeye hazırlıklı değilsem neden vazgeçmişlik mertebesini kabul ettim. Sannyas ashram bundan ibaret değil mi?

Bugün, özellikle de duam şudur ki, Gaura Purnima festivaline katılmak üzere buraya, Navadwip'e gelmiş olan bütün Vaishnava'lar lütfen beni kutsasınlar, böylece seçilmiş yolumda ilerlemeye gücüm olsun — çünkü bu hizmet ruhunun ne kadar süreceğini kim bilir?

Srila Gurudeva biz Batılıların ne kadar kaprisli olduğumuzu bilir. Daha önceki gün Kutsal Lütufları şöyle dedi: "Onlar sabah benden sannyas isterler, öğleden sonra zevce!"

Hizmetimiz ne denli keyfi ve tutarsız olsa da (ye yatha mam prapadyante), Srila Gurudeva, ne büyük şans ki, o cılız çabayı kabul eder ve ona göre karşılık verir (tams tathaiva bhajamy aham). Ne yazık ki, o karşılık bizim kendimizi adama derecemizle orantılıdır.

Dolayısıyla her gün, Srila Gurudeva'nın emrini uygulayarak, bilincimi bu maddesel sömürü boyutundan (bhur bhuvar svah) yukarıya, manevî adanmışlık boyutuna (tat savitur varenyam) çekmeye çalışıyorum.

Ve her gün Sri Guru ve Vaishnava'nın lütfu için dua ediyorum: "Kutsal beraberliğiniz vasıtasıyla, andıma sadık kalmam için lütfen — bir güncük daha — bana yardım edin."

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/05/march4.html
Düzen: iMonk — 26 Mart, 2005.