Navadwip, Batı Bengal, Hindistan — Salı, 28 Şubat


Fazla bagaj

Burada, Nabadwip'teki kutsal dhamda Srila Gurudeva ile beraber olmak için Hindistan'a geliyoruz ve bu ruhani ortamda bütün zorluklarımızın yok olacağını düşünüyoruz, ama eğer tüm eski bagajımızı da beraberimizde getirirsek, hayal kırıklığına uğrarız.

Sahnenin değişmesi problemlerimizi çözmeyecektir, çünkü karşılaştığımız zorluklar çevreden kaynaklanmıyor, çevreyi nasıl gördüğümüzden kaynaklanıyor. Sırf çevremizi değiştirerek karmamızdan, yapımızdan kaçamayız: bilincimizi değiştirmemiz gerekir.

İçinde bulunduğumuz koşullar nedeniyle çevreyi suçluyoruz, oysa bu koşulların asıl nedeni ortamı nasıl gördüğümüze bağlıdır. Maddesel ortamı sömürme arzusu içinde olduğumuz sürece (esa guna-mayi), Krishna bizleri, herşeyi nesnel açıdan görmeye zorlar (mama maya duratyaya).

Ama eğer sadece Srila Gurudeva'ya hizmet ederek kendimizi Krishna'nın hizmetiyle meşgul edersek (mam eva ye prapadyante), maya perdesi yavaş yavaş kalkar ve sonra tamamen yok olur (mayam etam taranti te).

Biz çevreyi değiştiremeyiz, çünkü çevre sadece bizim kendi arzularımızın ürünü değil, bütün canlı varlıkların topyekun arzularının ürünüdür. Eğer çevreyle uyum içinde yaşamak istiyorsak herşeyi eskisi gibi görmekten vazgeçmek ve Srila Gurudeva'nın bilincimizi döndürmesine izin vermek, çevrenin bizimle her zaman dost olduğunu görünceye kadar bakış açımızı ayarlamak zorundayız.

Muhtemeldir ki kutsal dhama Srila Gurudeva'nın beraberliğinde bilincimizi saflaştırmak için geliyoruz: eğer duygusal ve entellektüel bagajımızı da yanımızda getirirsek bunu nasıl yapabiliriz? Eski düşünme yollarımız yalnız geride bırakılmakla kalmamalı, tamamen fırlatılıp atılmalıdır (jnane prayasam udapasya). Eğer dhama uçuşumuz sırasında bagajımızı kaybetmezsek, buraya yaptığımız yolculuk hayali uçuştan başka birşey olmaz.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/06/february4.html
Düzen: iMonk — 28 Şubat, 2006.