Navadwip, Hindistan — 5 Aralık, Cuma


Sürgünde

navadwip'e git
sürgündeymişçesine
gurudev yok ki

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Navadwip, Hindistan — 7 Aralık, Pazar

Navadwip'e sürgün!

Srila Gurudeva hastaneden iki hafta önce döndü, ama hâlâ ayakta tedavi edilen hasta konumunda olduğundan, Kutsal Lütufları Vyasa Puja'sını dünyanın her yerinden gelen öğrencileriyle beraber kutlamak üzere önümüzdeki hafta Navadwip'e seyahat edemeyecek.

Kalküta'daki imkânlar sınırlı olduğu için, esas festival yine Navadwip'deki Sri Chaitanya Saraswat Math'ımızda düzenleniyor ve Kalküta'ya gelen bütün adanmışlara, kutsal dhama gönderilmeden önce, Srila Gurudeva ile birkaç gün geçirme izni veriliyor.

Srimad Bhagavatam'da (10:84:13), bize şöyle denir:

yat-tirtha-buddhih salile na karhicij
janesv abhijnesu sa eva go-kharah

"Hac mekânına, orada yaşayan bilge kişilerin darshanı için değil de (na karhicij janesv abhijnesu), sırf günahlarından arınmak için giden (yat-tirtha-buddhih salile), cahildir (sa eva go-kharah)."

Gerçekten de, Srimad Bhagavatam (1:13:10) şunu vurgular:

bhavad-vidha bhagavatas / tirtha-bhutah svayam vibho
tirthi-kurvanti tirthani / svantah-sthena gada-bhrta

"Senin gibi saf adanmışlar [Srila Gurudeva] (bhavad-vidha bhagavatas), kutsal hac mekânlarının sembolüdürler (tirtha-bhutah svayam). Hatta [kendilerini temizlemek için oralara gidenlerin günahlarıyla doyma noktasına gelen] hac yerleri bile arınırlar (tirthi-kurvanti tirthani) sizin gibi azizlerin gücüyle (vibho), çünkü siz Tanrı katının Yüce Şahsiyetini her zaman kalbinizde taşırsınız (svantah-sthena gada-bhrta)."

Bu yüzden senin kutsal nilüfer ayaklarının sığınağından uzağa gönderilince, Srila Gurudeva — Sri Navadwip Dham gibi üstün bir hac yerine bile olsa — adeta cezalandırılmakta olduğumuz duygusuna... sanki Navadwip'e sürgüne gönderilmekte olduğumuz duygusuna kapılıyoruz.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/08/december1.html
Düzen: iMonk — 7 Aralık, 2008.