Navadwip, Hindistan — 10 Aralık, Çarşamba


Sürgünde?

Kasvetli sayılabilecek Navadwip'e sürgün adlı bloguma cevap olarak, şu gerçekten de güzel epostayı aldım:

Evet, Nabadwip'e fırlatılmanın, sürgün edilmenin neye benzediğini biliyoruz. Egomuz incindi, ama kutsal Nabadwip dhama ulaşınca incinme duygusu kayboldu.... Nabadwip Dham'daki Sri Chaitanya Saraswat Math tüm acıyı dindirdi ve Srila Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın her an bizimle olduğunu hissettik.

Vaishnavalar çok tatlılardı ve özellikle de Sripad Acharya Maharaj son derece müşfik ve kollayıcıydı. Sripad Damodar Maharaj da bizlere Srila Sridhar Maharaj'la olan resimlerini gösterdi. Bir sürü anı. Sürgün edilmek işte böylesine nektarsı bir kutsanma.

Ve burada Navadwip'de geçen birkaç günden sonra, aynı görüşü paylaştığımı itiraf etmeliyim.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Navadwip, Hindistan — 14 Aralık, Pazar

Vyasa Puja soruları

Srila Gurudeva'nın Vyasa Puja'sını kutlamak için Hindistan'a kadar onca yolu geldikten sonra, Kutsal Lütufları'nın hâlâ, burada Nabadwip'de şerefine düzenlenen festivale katılamayacak kadar hasta olması, sanırım, hepimizi bir parça hayal kırıklığına uğratıyor...

Ama Srila Gurudeva'nın fiziksel olarak burada bizimle birlikte olmayışı, bizleri guru kimdir kavramımızı yeniden düşünmek ve yeniden değerlendirmek için zorluyor.

Srila Narottama das Thakur'un, Sri Guru-Vaishnava Mahatmya-Giti adlı duasındaki şu dörtlüğü okurken,

caksu-dana dila yei / janme janme prabhu sei
    divya-jnana hrde prokasito

Srila Gurudeva'nın (sei) birbiri ardından gelen her doğumda (janme janme) nasıl öğretmenimiz (prabhu) olabileceği üzerinde meditasyon yapmaya zorlanıyoruz. Eğer onun dışsal rolünü çok fazla öne çıkarırsak — eğer onu sadece şu anki dışsal kisvesi ile özdeşleştirirsek — gelecek yaşamlarda Kutsal Lütufları ile olan bağlantımızı nasıl fark eder, nasıl yenileriz?

Bu türlü bir bakış, elbette, Srila Gurudeva'nın kendi cömert armağanıdır (caksu-dana dila yei), olan öğrencilerinin samimi kalplerine zerk ettiği (hrde prokasito) aşkın bir içgörüdür (divya-jnana).

Bhagavad Gita'da (4:34),

tad viddhi pranipatena / pariprasnena sevaya

Krishna, bu aşkın bilginin (tad viddhi) sadece Srila Gurudeva'ya tam anlamıyla teslim olan (pranipatena), bu bilgeliği tevazuyla kabul eden (pariprasnena) ve bunu yalnızca Kutsal Lütuflarına hizmet etmek için kullanan (sevaya) öğrencilere verildiğini doğrular.

Srila Gurudeva'nın nilüfer ayaklarına ne zaman teslim olacağım ve onun merhametini elde edeceğim?

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/08/december2.html
Düzen: iMonk — 14 Aralık, 2008.