Navadwip, Hindistan — 19 Ekim, Pazar


Hazırlık

Srila Gurudeva yolculuk yapmak için kendisini yeterince iyi hissetmiyor, bu yüzden Janardan Maharaj'ı, Mahananda Prabhu'yu ve beni Srila Guru Maharaj'ın Perşembe günkü büyük Vyasa Puja kutlamasına hazırlık yapmak için Navadwip'deki Sri Chaitanya Saraswat Math'a gönderiyor.

Vardığımız zaman kalacağımız yerler gösteriliyor ve giriş katındaki kitaplığın önünden geçerken beyaz tahtada güzel bir hoşgeldiniz mesajı görüyorum. Bu bülten tahtasında (ki Damayanti Devi Dasi tarafından her gün yenileniyor) Sermons of the Guardian of Devotion III adlı kitaptan bu alıntı da var:

Vaishnava kimdir ya da nedir?

"Vaishnava" demek hareketleri, sözleri, eylemleri vasıtasıyla, her şeyle: eylem, düşünce ve söz (kaya, mana, vakya) olarak her yere iyilik, mutlak iyilik yayan, arındırma özelliğine sahip aracı demektir. Vaishnava iyiliklerin aracısıdır (te vaisnavah bhuvanamasu pavitrayanti). Pek çok Vaishnava vardır ve onlar Kutsal Adı zikretmeleriyle, bütün uygulamalarıyla ve tüm yaşamlarıyla, arındırma özelliğine sahip çok sayıda aracı gibidirler.

Onlar doğru bilgiyle, doğru uğraşlarla ve doğru davranışla her şeyi yerli yerine koyarlar ve uyumsuzluk alanında uyum yaratırlar. Bu dünya uyumsuzdur, denge oluşturan aracılar, birleştirici unsurlar ise Vaishnava'lardır. Nasıl belli bir bulaşıcı hastalığı yayan bir mikrop, bir virüs varsa, onun karşıtı da olmalıdır, sadece saf ve sağlıklı atmosfer yayan birşey, ki o da Vaishnava'dır.
Srila Bhakti Rakshak Sridhar Maharaj

Srila Gurudeva'nın bizi buraya gönderme nedeni budur, diye düşünüyorum: Srila Guru Maharaj'ın derin meditasyona yoğunlaştığı Ayrılıkta Beraberlik adlı samadhi mandirde bulunan saf ve sağlıklı atmosferde bilincimizi arındırmak ve bizi aşılamak için.

Eğer önce bizler bu arındırma özelliğine sahip iyilik aracıları tarafından kendi doğru pozisyonlarımıza uyarlanmamışsak Srila Guru Maharaj'ı onun kutsal görünüm gününde doğru dürüst onurlandırmak, takdir etmek ve yüceltmek için nasıl hazırlık yapabiliriz?

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/08/october3.html
Düzen: iMonk — 19 Ekim, 2008.