Navadwip, Hindistan — 14 Ocak, Çarşamba


İhtiyacımız olan yegâne şey

Srila Gurudeva bize harinama inisiasyonu verirken zikir boncuklarımızı ellerimize uzattığında, şu sözü verir: "Eğer bu Hare Krishna maha-mantrayı saygısızlık yapmadan, ihanet etmeden söylersen, Krishna Kendisini kalbinde gösterecektir."

Ama Kutsal Adı yıllarca (hatta on yıllarca!) söyledikten sonra — hiçbir şey yok!

Bizler sabırsızız. Krishna bilincini istiyoruz ve hemen şimdi istiyoruz! Zikrimizin etkin olmadığı ortaya çıkınca, başka yerde daha kolay, daha hızlı bir yol — Krishna bilincine giden kestirme bir yol arıyoruz.

Dolayısıyla küflü kitaplara dalıyoruz, kavacha giyiyoruz ve Kendisini birdenbire, sihirli bir şekilde kalplerimizde göstermesi için Krishna'yı zorlayacak olan o bir tek ayeti, tılsımı ya da gizemli formülü arayarak ritüel havası içinde sadhanamızı yerine getiriyoruz...

Ama Krishna Kendisini bize mistik bir şekilde yıldırım hızıyla göstermeyecektir! Aradığımız sırra erme, yıldırım gibi bir içgörüdür, hiçbir sırrın bulunmadığına dair ani farkındalıktır: ki o da Srila Gurudeva'nın bize formülü zaten tekrar ve tekrar, defalarca vermiş olduğudur!

Bu parça Srila Gurudeva'nın 19 Haziran, 2006 yılında yapmış olduğu konuşmadan alınmıştır (bu Kutsal Lütuflarının yaptığı herhangi bir konuşmadan da alınmış olabilirdi, çünkü, bize hatırlattığı üzere, kendisi her zaman bu formülün önemini vurguluyor).

Sri Chaitanya Mahaprabhu bize sekiz sloka verdi ve onlar bizim için çok, çok önemlidir. Ben her zaman Mahaprabhu'nun üçüncü slokasının üç direktifini vurguluyorum. Her zaman! Neden? Çünkü Mahaprabhu'nun sadece bu üç direktifine ihtiyaç vardır:

trnad api sunicena / taror api sahisnuna
amanina manadena / kirtaniyah sada harih
Chaitanya Charitamrita [3:20:21]

Neden sadece buna ihtiyaç vardır? Çünkü bu size kirtaniyah sada harih: Hare Krishna maha-mantrayı doğru dürüst zikretmek için gereken yeterliliği ve niteliği verir. Eğer siz bu üç nitelikte yeterli iseniz, saygısızlık etmeden zikir yapma konusunda başarılı olursunuz ve mutlaka sonuca ulaşırsınız. %100 — belki de %200 — eminim ki sonuca ulaşırsınız.

Ama sonuca ulaşmıyoruz! Neden sonuca ulaşmıyoruz? Kutsal Adın Kendisini kalbimizde neden göstermediğini anlamak için tekrar ve tekrar çaba göstermeliyiz.

Bütün Vedik yazıtlar şartlanmış ruhlara manevi yaşamlarında en fazla yararı sağlamak için esas olarak Tanrı'nın Kutsal Adını zikretmelerini tavsiye ederler, ama eğer biz bu üç nitelikle donanmamışsak, Ganj [nehir] dolusu kutsal metin bilgisi ne işimize yarar? Gerekli olan şey bu niteliği elde etmektir.

Bu bakımdan ben herkese şunu hatırlatmak istiyorum: mütevazı olun, hoşgörülü olun ve diğer insanlara saygı gösterin, böylece maha-mantrayı zikretmek için nitelikli, olağanüstü nitelikli hâle gelirsiniz — ve bununla da mutlu olursunuz.

Dolayısıyla formülü Srila Gurudeva'nın kendisinden öğreniyoruz. Bilmemiz gereken yegâne şey budur, gerçekten. Eğer tevazuyla (trnad api sunicena), hoşgörüyle (taror api sahisnuna) ve herkesi onurlandırarak, herkese saygı göstererek (amanina manadena) Onun Kutsal Adını zikredersek (kirtaniyah sada harih) Krishna Kendisini kalplerimizde gösterecektir.

Ama Krishna bilinci bu kadar da basit olamaz, öyle değil mi?

Daha önce kullanmış olduğum bir sözü kullanmam gerekirse: "Öğrenmek budur. Bütün yaşamınız boyunca anladığınız birşeyi aniden anlıyorsunuz, ama yeni bir şekilde."

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/09/january2.html
Düzen: iMonk — 14 Ocak, 2009.