Navadwip, Hindistan — 23 Ocak, Cuma


Uyandırma çağrısı

Gece yarısı altar odasına gizlice biri girdi, Srimati Radharani ve Sri Chaitanya Mahaprabhu'dan bir miktar mücevher çaldı ve küçük Gopal deity ile sıvıştı...

Böylesine aptalca bir şeyi kim yapar? Navadwip'de, bir tapınak soymak ne demek? Ve Krishna bunun olmasına neden izin versin?

Kim bilebilir? Yüce Tanrı gizemli yollardan çalışır...

Belki, Krishna bilinçsiz adlı blogumdaki sözcüklerle açıklamak gerekirse, Krishna bizleri Kendi mevcudiyeti konusunda daha bilinçli hâle getirmek için buna benzer şeyler yapar:

Kendisinin daha fazla farkında olmamız için bizi zorlamak durumunda kalması, Kendisini bizim bilincimize böylesine negatif bir şekilde yansıtması korkunç birşey, ama belki de dikkatimizi çekmek için, bazen tek yol budur...

Dolayısıyla belki bu soygun Yüce Tanrı'nın şunu söyleme yoludur:

man-mana bhava mad-bhakto / mad-yaji mam namaskuru

"Ben buradayım. Ben bir heykel değilim! İlgi gösterin. Beni ihmal etmeyin!"

Görünen o ki hırsız altar odasına girdi çünkü dökme demirden yapılma süslemeli güvenlik kapısı kilitli değildi. (Hırsız kilitli olan ahşap kapının menteşelerini sökerek içeriye girdi.)

O hâlde kabahat pujaride!

Görünüşe bakılırsa, evet, ama suçlayacak birini aramak yerine, hepimizin suçlu olduğunu, Krishna'nın bizlere sadhana ve sevamız konusunda daha ciddi olmamızı, adanmışlık görevlerimiz ve hizmet sorumluluklarımız konusunda daha gayretli ve uyanık olmamızı bu yolla hatırlattığını idrak etmeliyiz.

Eğer Krishna'nın hedefi bu idiyse, taktik işe yaradı (hiç olmazsa geçici bir süre için)! Geciken mangala aratiye olağanüstü katılım oldu (patırtı herkesi uyandırdı!) ve aratiden önce, arati sırasında ve aratiden sonra herkes sadece cüretkâr soygunu konuştu...

O kadar ki, hepimizden tam ilgi gördüğü için belki de artık tatmin olduğundan, Krishna piyonunu, bahtsız hırsızı, birkaç saat içinde (kahvaltıdan önce) yakalattı.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/09/january4.html
Düzen: iMonk — 23 Ocak, 2009.