Ekachakra, Hindistan — 16 Şubat, Çarşamba


Gaura-Nityananda deityler

Bugün Lord Nityananda Prabhu'nun ilahi görünme günü ve burada, Ekachakra dham Sree Chaitanya Saraswat Krishnanushilana Sangha'da, Srila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj'ın rehberliği ve talimatı altında yeni inşa edilmiş olan tapınağımızda, hepimiz şaşırtıcı Sri Sri Guru Gaura-Nityananda deitylerin muhteşem yerleştirme festivaline katılıyoruz.

Gün (geçici olarak kullanılan eski tapınak odasında son kez gerçekleştirilen) mangala arati ile erken başlıyor ve Srila Acharya Maharaj'ın önderliğinde tapınağın çevresini dolaştıktan sonra, Nityananda Prabhu'nun yolun hemen aşağısında bulunan doğum yerinden başlayarak ve başlarımıza kutsal su serpmek için nagar sankirtan eşliğinde yakındaki kunda ve saklı Yamuna nehrine uğrayarak kutsal dhamın parikraması için yola koyuluyoruz.

Srila Prabhupad'ın Iskcon'unu ve diğer yerel tapınaklardan bazılarını ziyaret ettikten sonra, yeni tapınağın devasa kapılarının önündeki yeni ve çok büyük nat mandiri tıklım tıklım dolduran Batılı ve Doğulu yüzlerce adanmışın, saygın konukların ve ziyaret eden sannyasilerin kirtanıyla yerleştirme törenini başlatmak üzere Math'ımıza dönüyoruz.

Tapınak kapıları çok büyük çünkü temsili Gaura-Nityananda deityleri devasa: Sri Chaitanya Mahaprabhu 2.286 metre, Sri Nityananda Prabhu ise 2.235 metre boyunda!

Nasıl mı biliyorum? Çünkü bütün sannyasiler için resmi olmayan bir ön gösterim yapıldı :)

Dün öğleden sonra ilerleyen saatlerde, Srila Acharya Maharaj ve bütün sannyasiler (Maharajas Goswami, Janardan, Avadhut, Parvat, Nyasi, Tyagi ve Tirtha) burada Ekachakra'daki yeni Math'ımızın kocaman avlusunda oturup, tapınağın dokuz muhteşem kubbesini ve yeni bitmiş ve boyanmış yaşam alanlarını hayranlıkla izlerken bir kişi deity yerleştirme töreninin ertesi gün saat kaçta başlayacağını sordu.

Srila Acharya Maharaj programın kısa bir özetini verdikten sonra ekledi: "Ama bütün bu Vaishnava sannyasiler burada benimle olduklarına göre, ben deitylerin zaten yerleştirilmiş olduklarını düşünüyorum" — bu sözler, Srila Guru Maharaj deity yerleştirme töreni için Mayapur'a gittiği zaman, Srila Sridhar Maharaj geldiğine göre (resmi olarak başlamamış olsa bile) deity yerleştirme işinin tamamlanmış olduğunu düşünüyorum, diyen Srila Prabhupad'ı anımsatıyor.

Az sonra, büyük bir adanmışlar grubu eşliğinde, Srila Acharya Maharaj tapınak çevresinde bir yürüyüş yaptı ve altar odasına geldiğimiz zaman, Srila Acharya Maharaj bir anda bütün sannyasileri yanına çağırdı ve, "Gelin, sannyasiler. Eğer hepiniz deityleri görürseniz, o zaman yerleştirme işi tamamlanmış sayılır!" diyerek bizi merdivenlerden yukarıya, deity odasına götürdü.

Altar odasına yan kapıdan girdiğimizde, deitylerin çok büyük olması bizi bir anda şaşkına çevirdi: benim başım Mahaprabhu'nun yukarıya kalkmış dirseğinden daha aşağıda! Altar odası Srila Acharya Maharaj ve tüm sannyasilerle dolduğu için bu görkemli, haşmetli, şaşırtıcı deitylerin yaklaşık altmış santim (deitylere bu güne kadar olan en yakın mesafem) ötesinde duruyorum.

Srila Acharya Maharaj Sri Gaura-Nityananda deitylerin benzersiz ve olağanüstü özelliklerinden bazılarına dikkat çekiyor: anımsadıklarımdan biri kirpiklerinin (yüzlerine çizili değil) gerçek olduğu. Deneyimli sannyasiler "harika, şaşırtıcı, inanılmaz, gibi sözcükler kullanıyorlar." Bu deityleri gördükten sonra, Sripad Goswami Maharaj şu öngörüde bulundu: "Dünyanın dört bir yanından insanlar bu deityleri görmeye gelecek" — ve ben ona inanıyorum.

Bu sabah ise, Srila Acharya Maharaj nat mandirde yüzlerce adanmışa vecd dolu bir kirtanda öncülük ederken ve tapınak kapıları Efendileri, Sri Sri Guru Gaura-Nityananda'nın devasa ilahi formlarını gözler önüne sermek üzere ilk kez açıldığında, herkes Güzellikleri karşısında şaşırıp kaldı...

Yazdığım hiçbir şey bu muhteşem, görkemli deitylerin güzelliklerini anlatmaya teşebbüs bile edemez, bu nedenle çaba harcamayacağım. Bir arkadaşa gönderdiğim bir e-postada şu kadarını yazdım: "Bu deityler inanılmazlar — öylesine canlılar ki, Onlara deity demek, nedense, insana yanlış geliyor..."

Hiçbir fotoğraf Onların benzersiz güzelliklerini yakalayamaz, dolayısıyla eğer henüz Sri Gaura-Nityananda deityleri görmediyseniz (ya da daha doğrusu, Onlar tarafından görülmediyseniz) ölmeden önce darshanlarını almak için hiç olmazsa bir kere Ekachakra'daki Math'ımıza gelmelisiniz. Hare Krishna!

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/11/february3.html
Düzen: iMonk — 21 Şubat, 2011.