Navadwip, Hindistan — 28 Şubat, Pazartesi


Srila Acharya Maharaj'ın mucizesi

Ekachakra dham, Sree Chaitanya Saraswat Krishnanushilana Sangha'mızda, Sri Sri Guru Gaura-Nityananda deitylerin ve yeni tapınağımız ile merkezimizin, Sri Hadai Pandit Padmavati-devi Smriti Kunja'nın ilahi tezahürünü anlatan duyduğum en yaygın sözcük "mucize" sözcüğü idi.

Eğer festivalden iki hafta önce çekilmiş olan önceki resimlere ve Sri Sri Gaura-Nityananda'nın başarılı tezahürlerinin gerçekleştiği günü yansıtan sonraki resimlere bakarsanız, Srila Acharya Maharaj'ın yerleştirme töreni için her şeyi tam zamanında hazırlayarak bir mucize gerçekleştirdiğini düşünmeniz affedilir, ama gerçek mucize o değildir.

Srila Guru Maharaj saygın Sri Chaitanya Saraswat Math'ını burada, Navadwip dham'da kutsal Ganj Nehri kıyılarında kurmadan önce ilk olarak Ekachakra'ya, dhameshvara, Lord Nityananda Prabhu'nun iznini almaya gitti, amacı kendi örneğiyle bizlere adanmışlık yaşamlarımızda hiçbir şeyin keyfi yapılmaması gerektiğini: Guru'nun (Nityananda Prabhu'nun) ve Vaishnava'nın iznini, kutsamalarını ve iyi niyetini almadan, Krishna bilinçli olma girişimlerimizin başarılı olmayacağını göstermekti.

Başlangıçta Sri Chaitanya Saraswat Math uzun bambudan bir bayrak direği ile sazdan bir kulübeden ibaretti, ama Srila Guru Maharaj jnaninas tattva-darsinah (geçmişi, anı ve geleceği bilen) olduğu için Math'ın ihtişamını önceden bildiren şu muhteşem slokayı yazdı:

srimac-caitanya-sarasvata-mathavara-udgita-kirtir jaya-srim
bibhrat sambhati ganga-tata-nikata-navadvipa-koladri-raje
yatra sri-gaura-sarasvata-mata-nirata-gaura-gatha grnanti
srimad-rupanuga sri-krtamati-guru-gauranga-radha-jitasa

...Gerçekten de hareketli ve hareketsiz bütün canlılar, Sri Chaitanya Saraswat Math'ın yükseklerde dalgalanan ve onun durmadan yayılan ününün övgülerini içtenlikle dünyaya duyuran şifalı, şefkatli zafer bayrağına sığınırlarken, kalplerinde Sri Chaitanya Saraswat Math'ın ihtişamına hayranlık duyarlar — bütün aşkın iyiliklerin barınağı o bayrağı taşıyan Sri Chaitanya Saraswat Math, tüm ilahi ihtişamıyla ebediyen ışık saçar.

Ve işte böyle. Lord Nityananda Prabhu'nun lütfuyla, Srila Guru Maharaj'ın misyonu bütün dünyada ünlendi, Srila Guru Maharaj'ın lütfuyla ve en sevgili öğrencisi Srila Gurudeva'nın yorulmak bilmez çabalarıyla, Nityananda Prabhu'nun merhameti (dayal nitai) dünyanın dört bir köşesine dağıtıldı.

Şimdi ise, Srila Acharya Maharaj, o geleneği sürdürerek, Sri Chaitanya Saraswat Math'ın bir şubesini, başlangıç yerinde, Lord Nityananda Prabhu'nun doğduğu yerde kurmak olan Srila Gurudeva'nın arzusunu yerine getirdi ve Ekachakra'daki en yeni tapınağımıza olağanüstü güzellikteki Sri Sri Guru Gaura-Nityananda deityleri yerleştirdi.

Nityananda Prabhu, annesi Srimati Padmavati-devi'nin ve babası Sri Hadai Pandit Ojha'nın duyumsadıkları ayrılık acılarını gidermek için zaferle Ekachakra'ya döndü ve doğum yerini görmesi için Altın Renkli Lord Gaura(nga)'sını da beraberinde getirdi. Srila Gurudeva ve Srila Guru Maharaj'ın lütufları ile ve onların Sri Chaitanya Saraswat Math'ına ve misyonuna olan hizmeti ve bağlılığı ile Srila Acharyadev'in, Srila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj'ın başarmış olduğu mucize işte budur.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/11/february4.html
Düzen: iMonk — 28 Şubat, 2011.