Kaliforniya, ABD — 7 Haziran, Salı


Kovalara tekme

İtfaiyeciler şu anda Arizona'da büyük bir orman yangınıyla boğuşuyorlar. Görünüşe bakılırsa bir yerlerde her zaman bir orman yangını var... Geçen yıl, "Rusya'da son 40 yılın en berbat orman yangınının" dumanı Moskovalıları boğarken, bir okuyucu beni şu slayt gösterisine yönlendirdi.

"Bir rahip ve kadınlar yeni orman yangınlarının önlenmesi için yağmur duasındalar" altyazılı şu resme baktığınızda, Srila Vishvanath Chakravarti Thakur'un her sabah söylediğimiz şarkısı Sri Gurv-Astaka'nın ilk dörtlüğü nasıl aklınıza gelmez?

samsara-davanala-lidha-loka
tranaya karunya-ghanaghanatvam
praptasya kalyana-gunarnavasya
vande guroh sri-caranaravindam

Bu dünyanın şaşkın, paniğe kapılmış (lidha) ahalisi maddesel varoluşun (samsara) alevler içindeki orman yangınına (dava-anala) tutsak olmuşlar. Bu kontrolden çıkmış yangın onların yangınla mücadele etme konusundaki zavallı girişimlerinin tümünü yenik düşürüyor; bu yangın, enerjisini (praptasya) ve yaşamsal suyunu (kalyana) sınırsız okyanustan alan (arnavasya) hayat verici (karunya) yağmur bulutu (ghanaghana-tvam) sayesinde söndürülebilir ancak (tranaya). Ben, o yağmur bulutuyla aynı kudrete ve niteliklere (guna) sahip olan ve herşeyi yutan cehennem ateşinden kurtarılmayı bekleyen biçare ruhlar için yegane umut olan böyle bir manevi öğretmenin (guroh) kutsal (sri) nilüfer ayaklarına (caranaravindam) tevazulu saygılarımı (vande) sunarım.

Srila Prabhupad The Science of Self-Realization adlı kitabında, İrlandalı yazar Desmond O'Grady ile yaptığı söyleşide bu dörtlüğü irdeler.

Bu şaşkın dünyanın tamamı tıpkı cayır cayır yanan bir orman yangını gibidir. Bir orman yangınında bütün hayvanlar şaşkına dönerler. Hayatlarını kurtarmak için nereye gideceklerini bilemezler. Maddesel dünya yangınında herkes şaşkındır. Bu alev alev yanan yangın nasıl söndürülebilir? Ne sizin kul yapısı itfaiyecilerinizden yararlanmak mümkündür ne de sadece kova kova su dökmek. Çözüm bulutlardan gelen yağmurun orman yangınının üzerine yağmasıyla gerçekleşir. Ancak o zaman yangın söndürülebilir. Bu yetenek sizin elinizde değil Tanrı'nın merhametindedir. Dolayısıyla, insan topluluğu şaşkındır ve çözüm bulamaz. Manevi öğretmen Tanrı'nın merhametini elde etmiş olan kişidir ve şaşkın insana çözümü o ulaştırabilir. Tanrı'nın merhametini elde etmiş olan kişi manevi öğretmen olabilir ve o merhameti başkalarına ulaştırabilir.

Oysa yangında tükenmek üzere olan bizler yukarıdan gelecek yardım için dua etmek yerine, bakışlarımızı merhametli yağmur bulutu olan Sri Guru ve Lütfu'na çevirmek yerine, hala boş yere kova kova su topluyoruz ya da yetersizlikleri aşikar olan itfaiyecilere bel bağlıyoruz. Sri Guru ve Lütfu'nda şöyle denir:

Bu nedenle guru, bu ölümlü ve mutsuz dünyada, ölümsüz umudun ve coşkunun ilahi habercisidir. Onun gelişi acı çeken canlılar için en hayırlı ve en mutlu olaydır; o, çölde kaybolmuş gezgine yönünü gösterebilecek sabah yıldızının doğuşuna benzetilebilir. Sri Guru'nun merhametli elinin hafif bir dokunuşu ağlayan tüm gözlerin durmak bilmeyen yaşlarını silebilir. Oysa bir kahraman veya yardımsever acı çeken ruhun kök salmış kederini kendi fanatik ve boş girişimleriyle hafifletmek yerine sorunu içinden çıkılmaz hale getirir, aynı cahil bir doktorun talihsiz bir hastaya hevesle müdahale etmesi gibi. Ah, bu zavallı ruh Sri Gurudeva'nın nedensiz lütfunu ne zaman fark edecek!

Ben ne zaman kovaya tekme atacağım? Ben ne zaman "kafanın içinde tuttuğun bilgi kovasını atarak" Srila Gurudeva'ya bel bağlayacağım?

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/11/june1.html
Düzen: iMonk — 7 Haziran, 2011.