San Jose, Kaliforniya — Pazar, 7 Ocak


Yeni Türkçe arşiv

Yaklaşık üç yıl önce — Temmuz/Ağustos 2003 Türkiye konuşma turum sırasında nezaketle çevirmenliğimi yapan ve daha önce İngilizce öğretmeni olan — Krishnendrani Devi Dasi — bloglarımdan bazılarını çevirmeye ve Türkiye'nin başkenti Ankara'daki Sri Govinda Math Yoga Merkezinde, temple odasındaki duyuru panosuna asmaya başladı.

Sonraki yıllarda Krishnendrani iMonk bloglarından seçilenleri düzenli olarak Türkçeye çevirmeye ve onları Sri Chaitanya Saraswat Math'ın Türkçe web sitesine postalamaya başladı.

Kundalata Devi Dasi — Rusça iMonk web sitesinin yönetmeni — bu yıl, Ekim ayında Srila Gurudeva'nın 22. Dünya Turu sırasında Saint Petersburg'da Krishnendrani ile karşılaşınca, bu Türkçe çevirilerden bazılarını iMonk web sitesinde yayınlamak için birlikte çalışmaya başladılar. Krishnendrani blogları çeviriyor, düzeltiyor ve yayına hazırlıyor; Kundalata şifreyi yazıyor, yayınlıyor ve web sitesini yönetiyor.

2006 iMonk arşivi bütünüyle — bazı mektuplar ve kısa özgeçmişle birlikte — Türkçeye çevrilip web için formatlandığına göre, çevrimiçi yayına hazırız. 2003-2005 döneminden seçilen bloglar (ki şu anda gri renkle gösteriliyor) çevrilince, Ana Arşive eklenecek.

Size kolaylık olsun diye, en yakın zamanda çevrilen Türkçe blogların tamamı Yeni ne var? sayfasında listelendi, beraberinde metinden alınmış kısa bir bölüm ve İngilizce olarak ilk yayın tarihi de var. En son çevrilen iMonk blogu her zaman Türkçe ana sayfada belirtiliyor.

Krishnendrani ve Kundalata'ya Türkçe ve Rusça iMonk arşivlerini gerçekleştirdikleri için özel teşekkürler!

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/07/january1.html
Düzen: iMonk — 7 Ocak, 2007.