San Jose, Kaliforniya — Pazar, 14 Ocak


İlk on blog

iMonk web sitesi büyüyor: beş ay önce Rusça Arşiv eklendi; geçen hafta Türkçe Arşiv açılışını yaptı; bugün İlk Onu — en popüler on iMonk blogunu gösteren web sayfasını takdim ediyoruz.

Blogun kaç kez okunduğuna, okuyucunun yorumuna ve diğer istatistiklere bağlı olarak sürekli değişen, sık sık yeni baştan karıştırılan bu en popüler iMonk blogları listesi, haftalık olarak güncellenecek.

Diğerlerine büyük fark atan en popüler iMonk blogu:

Unutulmuş Yeminler
Kendimize ve gurumuza verdiğimiz ciddi yemini nasıl rahatlıkla 'unuttuk'? Bizler nasıl oldu da 'koşulların kölesi' olduk?

—İlk yayın tarihi 21 Ağustos, 2004
—Çevrildiği diller: Rusça

iMonk okurları — ilk yayınlanışından iki buçuk yıl geçtiği halde — hala bu blog hakkında yorum yapıyorlar ve onunla ilgili eposta gönderiyorlar! Blog en az üç (muhtemelen dört) yabancı dile çevrildi ve 2006 yılında Sri Chaitanya Saraswat Math'ın bülteni Gaudiya Darshan'da yayınlandı.

Bir diğer çok popüler blog (ikinci sırada) ise:

Samimiyet Yenilmez
Umutsuzlar için umut. Kaçınılmaz olarak dört düzenleyici ilkeyi uygulamada başarısızlığa uğrayınca cesaretiniz kırılmasın, ama samimiyetsiz de olmayın!

—İlk yayın tarihi 28 Temmuz, 2006
—Çevrildiği diller: Rusça

Bu bloga gelen tipik bir okuyucu yanıtı şöyle: "Bu dizinin ilk iki blogundan sonra, bu sevgi dolu güvence için çok müteşekkirim. Bana şunu hatırlattı, 'inancım zayıf ve geleceğim karanlıkken', kendimi kaybolmuş, şaşkın hissettiğimde, nereye ve neden gittiğim konusunda kararsızken, deniz feneri gibi duranlara: Srila Gurudev'e yönelmeliyim... [o] bize karşı öylesine iyi ki istediği tek şey samimiyet, mükemmeliyet değil."

Buna mukabil, beni şaşırtan şu blog

Geri Adım
Monk sözde hizmeti ile ilgili sıkıntı duyuyor: gerçekten de gerekli mi? Bu düşünceden geri adım atmasına ne sebep oluyor?

—İlk yayın tarihi 7 Haziran, 2006
—Çevrildiği diller: Rusça

sadece "ilk ona" girmekle kalmadı, "ilk üçe" giren bloglardan biri oldu! iMonk'un "web etkinlik raporu"nu, yazışmaları (scripts) ve seyir dosyalarını üç kez kontrol ettim... Hata yok. Kesinlikle ilk üç arasındaydı!

Ama, iMonk geribildirimlerini gözden geçirdiğimde şu bloga ne büyük bir yanıt almış olduğum hatırlatıldı. (Bu yanıtların bir örneğini onu izleyen İlerleme kaydetmek blogunda görebilirsiniz.) Tamam, anladık. O üç numara!

Diğer yedi bloga bir bakın ve sizin favori bloglarınız iMonk'un İlk On listesini oluşturdu mu görün — bu hafta ve her hafta.

Sizin favori iMonk blogunuz var mı? Önerilerinizi bildirmek için Yorum Formunu kullanın. (Blogun URL sini eklemeyi unutmayın!)

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/07/january2.html
Düzen: iMonk — 14 Ocak, 2007.